Prečo byť tučný ale „zdravý“ je horšie ako byť neaktívny?

Nové štúdie zistili, že byť tučný ale „zdravý“, je totálny nezmysel. Táto fráza je výhovorkou pre ľudí, ktorí sú obézni, ale ostatné metabolické znaky, ako napríklad krvný tlak a úroveň cukru v krvi sú v poriadku, takže si myslia, že aj ich váha je v poriadku.

Výskumníci zistili, že títo „metabolicky zdraví“ ľudia, majú zvýšené riziko mŕtvice a srdcových problémov oproti ľuďom s normálnou váhou. Začať sa hýbať je veľmi dobrý začiatok v boji s týmto problémom. Pokiaľ máte na svojom bruchu veľké množstvo kíl navyše, všetko to bicyklovanie a brušáky vám nemusia stačiť. Podľa štúdií zo Švédska, je omnoho nebezpečnejšie byť tučným, ako byť neaktívny.

Vedci merali BMI a level aktivity u viac ako 1.3 milióna mladých mužov aby zistili, či pohyb môže zabrániť ľuďom pribrať tuk. Brali do úvahy maximálny objem kyslíka, ktorý vaše telo môže prijať a využiť počas intenzívneho cvičenia. Meranie bolo vykonávané počas bicyklovania a tento kyslík bol meradlom toho, či sú muži „fit“. Potom sledovali počet úmrtí, ktoré nastali počas ďalších 29 rokov.

Výsledok

Zistili, že ľudia s nižším levelom aktivity, ktorí si udržiavali normálne BMI (medzi 18,5 – 24,9) mali o 30% menšiu úmrtnosť, ako tí s obezitou (BMI od 30 vyššie), s vyšším levelom aktivity. Zatiaľ nie je úplne jasné, prečo nadváha prebíja pozitívne efekty pohybovej aktivity. Taktiež je veľmi dôležité, že štúdie používali BMI na meranie obezity, čo nerozlišuje tuk od svalovej hmoty. Pre príklad, Dwayne „The Rock“ Johnson, je prakticky obézny, aj keď by ho tak nikto nikdy nenazval. Ale spojenie, ktoré tu vedci objavili je, že vo väčšine prípadov je to veľké množstvo tuku v tele, ktoré spôsobuje tie kilá navyše, nie svaly. To je asi spôsobené zápalovými hormónmi, ktoré sú v obehu tukového tkaniva. Viac tukového tkaniva znamená viac zápalového hormónu, ktorý je spojený s niekoľkými závažnými problémami, ako sú srdcové choroby a depresie.

To ale neznamená, že cvičenie vám nepomôže. V skutočnosti štúdie zistili, že muži s vyššou úrovňou aktivity mali menšiu šancu na úmrtie, ako tí s menšou úrovňou aktivity. Je to len o tom, že čím viac tuku na sebe nosíte, tým je pre vás pohyb menej prospešný. Mohlo by to byť spôsobené tým, že zápalové hormóny v tukových tkanivách prebíjajú protizápalové hormóny, ktoré sú produkované počas cvičenia, ktoré pomáhajú znižovať riziko metabolických a srdcových ochorení.

Takže, cvičenie jednoducho nie je vždy všetko. Musíte znížiť vás viscerálny tuk (je najviac spojený s vážnymi zdravotnými problémami), pomocou cvičenia a začať sa stravovať tak, aby ste zhodili nadbytočné kilá.

Komentáre